Lucrări de construcţie la biserica parohială

Biserica „Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavriil” – Canta din Iaşi are în prezent temelia turnată. În perioada următoare, va fi astupată cu pământ groapa din jurul sfântului lăcaş, iar apoi vor fi înălţare zidurile din cărămidă. Până în prezent, au fost cumpăraţi 20 paleţi de cărămidă. Credincioşii care vor să se înscrie în rândul ctitorilor, pot face donaţii în paraclisul parohiei noastre. Un palet de cărămidă costă în prezent 500 de lei. După ce vor fi ridicate zidurile din cărămidă, se va achiziţiona betonul şi fier-betonul necesar pentru stâlpii de rezistenţă şi pentru centurile de siguranţă. Apoi se va trece la partea de acoperiş şi la tencuieli.

Acest articol a fost publicat în Biserica în construcţie. Salvează legătura permanentă.