200 de pachete la Secţia Bârnova a Spitalului Socola

Parohia „Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavriil” – Canta din Iaşi a organizat sâmbătă, 7 martie 2015, o nouă activitate filantropică pentru cei aproape 170 de pacienţi din Secţia Bârnova a Spitalului Socola din Iaşi. Oamenii internaţi aici au aşteptat cu nerăbdare şi cu bucurie să primească pachete, aşa cum se întâmplă în fiecare sâmbătă din Postul Mare. Acţiunea filantropică a fost susţinută de pr. paroh Damian Ioan și de pr. Mihai Coman, slujitor la Biserica „Sfinţii Arhangheli” – Canta. În jur de 200 de pachete cu alimente au fost pregătite de enoriaşii parohiei pentru cei internaţi la Bârnova. „Vă mulţumim pentru că aţi venit din nou pe la noi! Ne bucurăm tare mult! De fiecare dată când ajungeţi aici parcă îmi trec durerile şi suferinţele. Anul acesta fac 75 de ani şi e tare greu pentru că nu mai pot să merg pentru că am probleme cu spatele. Să mai veniţi pe la noi!”, ne-a rugat Erica, o bunicuţă de care cu greu te poţi dezlipi când păşeşti în salonul unde trăieşte zi de zi. Clipele trec altfel în Secţia Bârnova, un spital aflat la 30 de kilometri de Iaşi, înconjurat de un peisaj desprins din poveste. La geamurile prăfuite şi învechite de trecerea timpului ne-au privit până la plecare câţiva oameni pentru care suferinţa pare să fie alinată de cei care vin de departe. Ne vom întoarce la prietenii noştri curând pentru a le oferi un mic dar şi mai ales pentru a le transmite dragostea tuturor celor care se gândesc la necazul lor. (Constantin Ciofu)