Premiere în Parohia „Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavriil” – Canta din Iaşi

Trei eleve de la Școala Gimnazială „Elena Cuza” din Iaşi, au fost premiate duminică, 31 martie 2024, în paraclisul Parohiei „Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavriil” – Canta din Iaşi. Cele trei premii speciale au fost acordate în cadrul Concursului național cu participare internațională „Împreună cu Hristos prin lume în mileniul III”, ediția a VIII-a. Tema din acest an a fost „Cuvântul care vindecă”. Tinerii, care fac parte din Parohia „Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavriil” – Canta, au fost felicitaţi de cei doi părinţi în faţa enoriaşilor prezenţi la Sfânta Liturghie.

Concursul „Împreună cu Hristos prin lume în mileniul III” a reunit la etapa internațională 1700 de tineri. Organizatorii proiectului-concurs au fost Arhiepiscopia Vadului, Feleacului și Clujului, Episcopia Ortodoxă Română a Italiei, Inspectoratul Școlar Județean Cluj, Inspectoratul Școlar Județean Buzău, Colegiul Național Pedagogic „Gheorghe Lazăr” din Cluj-Napoca şi Platforma Red-Religie.ro. Concursul a urmărit participarea elevilor și implicarea cadrelor didactice, preoților, cateheților care desfășoară ore de religie și activități de catehizare religioasă în școli de stat sau biserici, în vederea ancorării tinerilor la valorile morale creștine prin intermediul temei ediției din acest an.

Acest articol a fost publicat în Noutăţi din parohie. Salvează legătura permanentă.