Sărbătoare în Parohia „Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavriil” – Canta din Iaşi

Credincioşii au participat luni, 7 noiembrie 2022, în număr mare, la Vecernia unită cu Litia, oficiată în paraclisul Parohiei „Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavriil” – Canta din Iaşi. Slujba a fost săvârşită de către un sobor de preoţi din mai multe eparhii ale Mitropoliei Moldovei şi Bucovinei, în cinstea sfinţilor ocrotitori, serbaţi în calendarul Bisericii Ortodoxe pe 8 noiembrie. Din soborul slujitorilor a făcut parte şi părintele Florin Călugăru, protopop al Protopopiatului I Iaşi. Răspunsurile la strană au fost oferite de grupul psaltic al parohiei. Oamenii veniţi la acest moment de sărbătoare s-au rugat împreună cu slujitorii Sfântului Altar pentru cele de folos sufletelor lor, avându-i în suflet şi pe cei dragi de aproape şi de departe. Atmosfera de sărbătoare a fost asemănătoare Praznicului Învierii Domnului, iar prin grija părintelui paroh Ioan Damian şi a părintelui slujitor Mihai Coman, iconostasul a fost frumos împodobit cu flori, în semn de evlavie faţă de sfinţii ocrotitori. Predica de la finalul slujbei a fost ţinută de către părintele Claudiu Gheorghiasa, consilier pe Sectorul financiar al Arhiepiscopiei Iaşilor, care a vorbit despre cinstirea Sfinţilor Îngeri în Biserica Ortodoxă. În acelaşi timp, părintele consilier a apreciat efortul părinţilor Ioan şi Mihai, care, cu sprijinul enoriaşilor, înalţă în cartierul Canta unul dintre cele mai frumoase locaşuri de închinăciune din oraşul Iaşi. Părintele paroh Ioan Damian a mulţumit părinţilor care au înfrumuseţat prin slujire Vecernia unită cu Litia închinată Sfinţilor Arhangheli Mihail şi Gavriil. Pentru cei ce îşi serbează onomastica pe 8 noiembrie, s-a cântat la final „Mulţi ani trăiască”. Amintim că piatra de temelie pentru biserica Parohiei „Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavriil” – Canta din Iaşi a fost pusă pe 3 noiembrie 2012 de către Înaltpreasfinţitul Părinte Teofan, Arhiepiscopul Iaşilor şi Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei.

DCIM100MEDIADJI_0918.JPG

Acest articol a fost publicat în Noutăţi din parohie. Salvează legătura permanentă.