Filantropie în Parohia „Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavriil“ – Canta din Iaşi

Credincioşii din Parohia „Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavriil“ – Canta din Iaşi sunt în perioada Postului Mare din acest an alături de cei nevoiaşi. Oamenii au pregătit în ziua de sâmbătă, 4 martie 2017, pachete cu alimente pentru copiii fără posibilităţi materiale care învaţă pentru examene în Clubul Educaţional „Damian şi Cosma“ (CEDC) din Iaşi. Pachetele cu alimente au fost oferite tinerilor de voluntarii parohiei, la îndemnul preotului paroh Ioan Damian şi preotului slujitor Mihai Coman. „Pe lângă pomenirea celor dragi, ne dorim să fim alături de fraţii mai mici ai Mântuitorului, care au nevoie de ajutorul nostru. Rugăciunea din sfânta biserică este împletită astfel cu milostenia pentru cei nevoiaşi“, a spus părintele paroh Ioan Damian. Pe perioada Postului Mare, atât tinerii amintiţi, cât şi persoanele aflate în centrele de ocrotire socială din oraşul Iaşi şi din împrejurimi vor primi un mic dar constând în alimente.

Acest articol a fost publicat în Noutăţi din parohie. Salvează legătura permanentă.