Hramul parohiei „Sfinţii Arhangheli“ – Canta din Iaşi

Sute de credincioşi au participat joi, 7 noiembrie 2013, la Vecernia unită cu Litia, oficiată în paraclisul parohiei „Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavriil“ – Canta din Iaşi. Slujba a fost săvârşită de arhim. Hrisostom Rădăşanu, consilier al Sectorului Învăţământ al Arhiepiscopiei Iaşilor, împreună cu un sobor de preoţi şi diaconi. Vineri, 8 noiembrie, programul liturgic a continuat cu Utrenia, Sfânta Liturghie şi Parastasul pentru cei plecaţi la Domnul. Parohia „Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavriil“ din cartierul ieşean Canta a fost înfiinţată în anul 2009, iar în perioada aprilie-decembrie 2011 a fost ridicat un paraclis din lemn în care se oficiază în prezent sfintele slujbe. Piatra de temelie pentru ridicarea bisericii parohiale a fost pusă de IPS Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei, la începutul lunii noiembrie a anului trecut. În prezent, a fost turnată fundaţia pentru Biserica „Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavriil“.

Acest articol a fost publicat în Noutăţi din parohie. Salvează legătura permanentă.