Proiect filantropic la secţia Bârnova

Parohia „Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavriil” – Canta din Iaşi, ce aparţine de Protopopiatul Iaşi 1, a derulat sâmbătă, 12 aprilie 2014, ultima acţiune filantropică la secţia Bârnova a Spitalului Socola din Iaşi.

Cu sprijinul voluntarilor din parohie au fost pregătite 90 de pachete cu alimente şi fructe, care au fost oferite mai apoi pacienţilor internaţi la Bârnova. În buna organizare a acestei activităţi ne-am bucurat de sprijinul domnului Ovidiu Manolache, asistent-şef în cadrul secţiei Bârnova. Pacienţii au fost vizitaţi în saloane, unde li s-a oferit darul pregătit. Bucuria bolnavilor a fost mare şi de această dată, mai ales că au primit în mod special câte o fructă, un produs care nu se regăseşte în alimentaţia de zi cu zi. Amintim că acţiunile social-filantropice ale Parohiei „Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavriil” – Canta din acest post au început pe 8 martie, în Sâmbăta Sfântului Toader. În fiecare sâmbătă din post au fost pregătite în jur de 100 de pachete pentru pacienţii de la Bârnova, dar şi pentru persoanele din alte centre de ocrotire socială din judeţul Iaşi.

Acest articol a fost publicat în Noutăţi din parohie. Salvează legătura permanentă.