Alimente pentru pacienţii de la Bârnova

Credincioşii din Parohia “Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavriil” – Canta din Iaşi au trimis în cea de-a treia sâmbătă din Postul Mare 235 de pachete cu alimente pacienţilor internaţi în Secţia Bârnova a Spitalului Socola din Iaşi. Devenită deja o tradiţie, acţiunea filantropică a fost susţinută de părintele paroh Ionuţ Damian şi de părintele slujitor Mihai Coman. “Este de apreciat faptul că aceste pachete au fost pregătite chiar de mâinile enoriaşilor din Parohia “Sfinţii Arhangheli” – Canta. Aceasta arată dragostea lor faţă de bolnavii aflaţi în suferinţă, care se bucură de fiecare dată când primesc un dar”, a spus asistentul-şef Ovidiu Manolache, care a transmis mulţumiri tuturor celor ce au donat, dar şi părinţilor slujitori ai Parohiei “Sfinţii Arhangheli” – Canta. Atât persoanele internate la Bârnova, cât şi credincioşii care au pregătit cu multă dragoste pachetele cu hrană au trăit în cea de-a 14-a zi a lunii martie 2015 un sentiment de mulţumire. Aceasta pentru că milostenia, care acoperă mulţime de păcate, i-a apropiat sufleteşte unii de ceilalţi, întărind comuniunea în Hristos. (Constantin Ciofu)ir-leasing.ru

Acest articol a fost publicat în Noutăţi din parohie. Salvează legătura permanentă.