„Binecuvântarea de a se zidi o biserică închinată Sfântului Ioan Iacob”

 Sfântul Ioan Iacob este unul dintre ocrotitorii parohiei „Sfinţii Arhangheli” – Can ta din Iaşi. În cadrul Sfintei Liturghii oficiată în paraclisul acestei parohii a fost săvârşită o slujbă de mulţumire pentru toate binefacerile revărsate de Dumnezeu prin rugăciunile sfinţilor ocrotitori. Părintele Mihai Coman, slujitor la această biserică şi secretar eparhial în cadrul Arhiepiscopiei Iaşilor, a adresat credincioşilor prezenţi la slujbă un cuvânt de învăţătură în care a amintit câteva repede din viaţa Sfântului Ioan Iacob. De asemenea, pr. Mihai Coman a vorbit despre rugăciunile pe care Sfântul Ioan Iacob le înalţă către ceruri pentru ţara noastră. „Prin mila lui Dumnezeu, această parte a oraşului a primit binecuvântarea de a se zidi o biserică închinată Sfântului Ioan Iacob. Este o bucurie şi o binecuvântare pentru noi faptul că în Ţara Sfântă se află moaştele Sfântului Ioan Iacob. Mitropolia Moldovei şi Bucovinei a făcut demersuri ani de-a rândul pentru ca moaştele Sfântului Ioan Iacob, prin îngăduinţa lui Dumnezeu, să ajungă în ţara noastră. Să dea Bunul Dumnezeu şi Maica Domnului, în postul căreia ne aflăm, ca, prin rugăciunile şi mijlocirea Sfântului Ioan Iacob, să biruim încercările care vin peste noi şi să intrăm în împărăţia cerurilor”, a spus pr. Mihai Coman.
Acest articol a fost publicat în Noutăţi din parohie. Salvează legătura permanentă.