Istoricul parohiei „Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavriil” – Canta din Iaşi

Parohia „Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavriil“ din cartierul ieşean Canta a fost înfiinţată în anul 2009, iar în perioada aprilie-decembrie 2011 a fost ridicat un paraclis din lemn în care se oficiază în prezent sfintele slujbe. Sfânta Liturghie a fost oficiată pentru prima dată duminică, 18 decembrie, 2011, după ce pr. Toma Gradinaciuc, protopop al Protopopiatului Iaşi 1, a binecuvântat lăcaşul de închinăciune cu untdelemn sfinţit şi cu Agheazmă mică. Piatra de temelie pentru ridicarea bisericii parohiale a fost pusă de IPS Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei, pe 3 noiembrie 2012. În prezent, este turnată fundaţia pentru noua biserică din zid, închinată Sfinţilor Arhangheli Mihail şi Gavriil.

Acest articol a fost publicat în Istoricul parohiei. Salvează legătura permanentă.