Daruri pentru cei nevoiaşi din partea Parohiei „Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavriil” – Canta

Enoriaşii din Parohia „Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavriil” – Canta din Iaşi sunt alături în perioada Postului Mare de cei aflaţi în suferinţă. Oamenii au răspuns apelului preoţilor slujitori (pr. paroh Mihai Damian şi pr. slujitor Mihai Coman) de a pregăti pachete cu alimente pentru a fi oferite mai apoi celor nevoiaşi. Un număr de 80 de pachete cu fructe, dulciuri şi colaci au ajuns astăzi, 24 februarie 2018, la pacienţii din Secţia Bârnova a Spitalului de Psihiatrie Socola din Iaşi. „Mulţumim din suflet că v-aţi gândit la pacienţii noştri”, s-a exprimat o asistentă din cadrul secţiei. Alte 30 de pachete vor fi oferite luni, 26 februarie 2018, copiilor care beneficiază gratuit de un program „after-school” la Şcoala „Elena Cuza” – Canta din Iaşi. Acţiunile social-filantropice din perioada Postului Mare vor continua şi în următoarele săptămâni, credincioşii parohiei unind astfel rugăciunea cu fapta cea bună. (Constantin Ciofu)

Acest articol a fost publicat în Noutăţi din parohie. Salvează legătura permanentă.