Acţiune caritabilă la Centrul educaţional „Damian şi Cosma” din Iaşi

Parohia „Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavriil” – Canta din Iaşi a oferit sâmbătă, 3 martie 2018, 70 de pachete cu fructe şi dulciuri unui număr de 35 de tineri din judeţul Iaşi, ce provin din familii cu o situaţie materială precară. Aceştia beneficiază gratuit în Centrul educaţional „Damian şi Cosma” din Iaşi de meditaţii şi o masă caldă din partea Asociaţiei „Glasul Vieţii” din Iaşi, ce aparţine de Biserica „Naşterea Domnului” a Maternităţii „Cuza Vodă” din Iaşi. Micile daruri au fost pregătite cu multă dragoste de credincioşii din Parohia „Sfinţii Arhangheli”, spre iertarea păcatelor şi odihna celor dragi mutaţi în veşnicie. Acţiunea s-a desfăşurat cu sprijinul părintelui paroh Ioan Damian şi al părintelui slujitor Mihai Coman. „Darurile trimise au fost bine-venite, întrucât toţi tinerii care fac meditaţii provin din familii numeroase. Ceea ce au oferit oamenii cu inimă mare a constituit un dar din partea tinerilor noştri pentru fraţii de acasă. Mulţumim frumos pentru gestul enoriaşilor din Parohia «Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavriil» – Canta”, s-a exprimat părintele Dan Damaschin, preşedintele Asociaţiei „Glasul Vieţii”. Amintim că în prima săptămână din Postul Mare, sâmbătă, 24 februarie 2018, acţiunea filantropică a parohiei a avut loc în Secţia Bârnova a Spitalului Socola din Iaşi. (C. Ciofu)

Acest articol a fost publicat în Noutăţi din parohie. Salvează legătura permanentă.