Duminica Izgonirii lui Adam din Rai în parohia noastră

În paraclisul parohiei noastre a fost oficiată duminică, 22 februarie 2015, Sfânta Liturghie de către pr. paroh Ioan Damian şi de pr. slujitor Mihai Coman. Predica Duminicii Izgonirii lui Adam din Rai a fost rostită de pr. Mihai Coman, care a menţionat că în această zi este marcat momentul istoric al alungării din rai al primilor oameni. În acelaşi timp, pr. Mihai Coman a menţionat că de începând de luni, 23 februarie 2015, până joi, 26 februarie 2015, în paraclisul parohiei se va oficia, de la ora 17:00, Slujba Canonului Sfântului Andrei Criteanul, care va fi urmat de Pavecerniţa Mare. Apoi, Preacucernicia Sa a mai adăugat că vineri, 27 februarie 2015, de la ora 6:00 dimineaţă se va săvârşi Sfânta Liturghie a Darurilor mai înainte Sfinţite. Această slujbă va fi oficiată în paraclisul parohiei pe toată perioada postului în fiecare vineri. În cuvântul adresat celor prezenţi s-a făcut referire la cererea pe care trebuie să o completeze părinţii din parohie pentru ca elevii să poată studia ora de religie. De asemenea, s-a amintit de perioada Postului Mare, ce îl pregăteşte pe credincios pentru noaptea Sfintelor Paşti.focuz

Acest articol a fost publicat în Noutăţi din parohie. Salvează legătura permanentă.