Lucrările de construcţie la Biserica „Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavriil” au avansat

Pe şantierul Bisericii „Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavriil”- Canta din Iaşi continuă lucrările de construcţie. Echipa de meseriaşi realizează în prezent partea de zidărie, după cum a menţionat părintele paroh Ioan Damian duminică, 6 octombrie 2019, la finalul Sfintei Liturghii: „Nădăjduim să punem în operă materialele deja procurate, iar cele de care avem nevoie le vom cumpăra etapizat. Avem nevoie de o cantitate semnificativă de dulapi pentru realizarea eşafodajului. Odată cu finalizarea tencuielii, schelele vor fi demontate”. Enoriaşii au fost îndemnaţi în acelaşi timp să se roage pentru biserica lor: „Iubiţi credincioşi, vă îndemn să vă rugaţi Mântuitorului Hristos şi sfinţilor să binecuvânteze aceste lucrări grele dar frumoase. Ne dorim să realizăm o machetă pe care să v-o prezentăm. Astfel, veţi putea vedea cum va arăta biserica parohiei noastre atunci când va fi gata. De asemenea, vă vom pune la dispoziţie câteva imagini cu stadiul lucrărilor de construcţie”. Părintele paroh Ioan Damian a făcut apoi o legătură între numele străzii pe care se află biserica parohială şi stilul ştefanian al locaşului de închinăciune. „Considerăm că nu întâmplător strada pe care este situată biserica parohiei noastre se numeşte „Luca Arbore”. El a fost sfetnicul voievozilor Ştefan cel Mare (1457-1504) şi Bogdan al III-lea (1504-1517), fiind ctitor de biserici. Mai mult de atât, proiectul locaşului de închinăciune al parohiei noastre este după stilul ştefanian, fiind asemănător mănăstirilor Voroneţ şi Humor din judeţul Suceava. Astfel se întăreşte prezenţa în oraşul nostru a Sfântului Voievod Ştefan cel Mare şi a hatmanului Luca Arbore. Mulţumim tuturor celor ce susţin lucrările de construcţie şi ne rugăm ca Bunul Dumnezeu să răsplătească jertfa oferită cu sănătate, pace, spor şi ajutor”, s-a exprimat preotul paroh Ioan Damian. (Constantin Ciofu)

Acest articol a fost publicat în Biserica în construcţie. Salvează legătura permanentă.