REDIRECȚIONEAZA 2% către Parohia „Sfinţii Voievozi Mihail şi Gavriil” – Canta din Iaşi

Orice contribuabil poate dispune direcționarea a 2% din impozitul pe venit, plătit statului, către orice organizație non-guvernamentală ‒ asociație, fundație etc. ‒ dorește (conform art. 82, alin. 6 din Codul Fiscal). Practic, în acest fel, dvs. transmiteți statului modul în care doriți să fie cheltuită o parte din impozitul dvs. pe venit. Această suma nu reprezintă o sponsorizare sau donație. Ea este, în esență, o parte a impozitului pe venit deja achitat, care poate fi direcționată de către fiecare cetățean în parte către entitatea dorită de acesta. Dacă doriți să sprijiniți lucrările de construcţie ale Bisericii „Sfinţii Voievozi Mihail şi Gavriil” – Canta din Iaşi prin redirecționarea a 2% din acest impozit plătit statului pentru salariul din anul 2018, urmați în ordine pașii de mai jos, până la data de 15 MARTIE 2019.

Cererea poate fi descărcată aici: FORMULAR 230

Legea vă permite depunerea formularului prin mai multe metode:

Direct la registratura organului fiscal

Prin Poșta Română, cu scrisoare recomandată, la Administrația Finanțelor Publice a localității de domiciliu*

Prin mijloace electronice de transmitere la distanță, potrivit legii.

La Administrația Finanțelor Publice corespunzătoare sursei de venit (de ex. adresa companiei / instituției angajatoare).

Acest articol a fost publicat în Noutăţi din parohie. Salvează legătura permanentă.