Mulţime de credincioşi la hramul Parohiei „Sfinţii Arhangheli” – Canta din Iaşi

Paraclisul Parohiei „Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavriil” – Canta din Iaşi a fost neîncăpător astăzi, 8 noiembrie 2017, de numărul mare de oameni veniţi din Moldova şi Bucovina să-i cinstească pe ocrotitorii sfântului locaş.

Sfânta Liturghie, precedată de slujba Utreniei, a fost oficiată de către părintele Andrei Zlăvog, directorul Compartimentului Aprovizionare Transport şi Parc Auto al Centrului Eparhial Iaşi, alături de părintele paroh Ioan Damian şi de părintele slujitor Mihai Coman, consilier al Secorului economico-financiar al Eparhiei Iaşilor. Răspunsurile la strană au fost oferite de grupul psaltic al parohiei. În predica rostită cu acest prilej, părintele Andrei Zlăvog a făcut referire la mesajul pe care îngerii îl transmit în lume: „Îngerii aşază lumea pe cărarea mântuirii aducând mesajul lui Dumnezeu. Urmând mesajul lui Dumnezeu, mergem pe calea sfinţeniei. Sfinţenia nu aparţine doar îngerilor şi sfinţilor. Sfinţenia este a celor ce şi-o doresc, o lucrează şi şi-o împărtăşesc din harul care izvorăşte din fiinţa Preasfintei Treimi”. Părintele paroh Ioan Damian i-a felicitat pe toţi cei ce poartă numele Sfinţilor Arhangheli, iar părintele Mihai Coman a amintit de minunile pe care Dumnezeu le-a făcut în această parohie încă de la înfiinţare. După slujba Parastasului, s-au oferit pachete cu alimente tuturor celor prezenţi. Amintim că în Parohia „Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavriil” se află în construcţie o biserică din zid. (Constantin Ciofu)

Acest articol a fost publicat în Noutăţi din parohie. Salvează legătura permanentă.