Vecernia hramului Parohiei „Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavriil” – Canta

În seara zilei de 7 noiembrie 2017, în paraclisul Parohiei „Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavriil” – Canta din Iaşi s-a oficiat slujba Vecerniei unită cu Litia în cinstea ocrotitorilor locaşului de închinăciune.

Un sobor numeros de preoţi s-a rugat alături de un număr mare de credincioşi veniţi atât din parohie, cât şi din alte zone ale oraşului. Un grup de copii de la Şcoala „Elena Cuza” din Iaşi, însoţiţi de profesoara Gabriela Antoci, directoarea instituţiei, a susţinut la final un repertoriu de cântări religioase. Şcolarii au oferit apoi oamenilor câte un crin confecţionat din hârtie, primind aprecieri şi felicitări din partea tuturor. Predica legată de sărbătoarea Sfinţilor Arhangheli Mihail şi Gavriil a fost ţinută de părintele Mihai Mărgineanu de la Parohia Toma Cozma. „Îngerul păzitor este povăţuitorul nostru spre bine. El nu te mână spre a face binele, ci e cel ce merge înaintea ta, lăsându-ţi libertatea de a-l urma sau de a-l părăsi. Nu îngerul Domnului te părăseşte, ci tu îl laşi pe acesta. Viaţa creştinului trebuie să fie într-o continuă relaţie cu oamenii, după cum ne învaţă Domnul Hristos. Suntem chemaţi să-i ajutăm pe cei de lângă noi să ajungă în împărăţia Lui Dumnezeu”, a remarcat părintele Mihai Mărgineanu, care a apreciat lucrarea pastoral-misionară pe care părintele paroh Ioan Damian şi părintele slujitor Mihai Coman o desfăşoară în această parte a oraşului, cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei. Părintele paroh Ioan Damian a mulţumit preoţilor şi credincioşilor pentru că s-au rugat împreună la prima slujbă dedicată hramului. Prin grija Comitetului Parohial, oamenii au primit câte un pachet cu alimente. (Constantin Ciofu)Acest articol a fost publicat în Noutăţi din parohie. Salvează legătura permanentă.