Scenetă dedicată Crăciunului în paraclisul parohiei noastre

Parohia „Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavriil” – Canta din Iaşi a serbat duminică, 16 decembrie 2012, un an de când s-a slujit pentru prima dată Sfânta Liturghie, după ce paraclisul a fost sfinţit de pr. Toma Gradinaciuc, protopop al Protopopiatului Iaşi 1 (18 decembrie 2011). În cuvântul adresat credincioşilor prezenţi la Sfânta Liturghie, pr. Mihai Coman, slujitor la acest sfânt lăcaş, a făcut o legătură între Evanghelia din Duminica a 28-a după Rusalii şi chemarea adresată de Dumnezeu credincioşilor parohiei „Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavriil” – Canta. „Parohia aceasta s-a format într-o zi în care credincioşii din această zonă au fost chemaţi să ia parte la cina lui Dumnezeu, adică la Sfânta Liturghie”, a spus pr. Mihai Coman. La finalul slujbei, un grup de elevi de la Şcoala „Elena Cuza” din Iaşi a prezentat un moment artistic intitulat „Spre Betleem, colindăm cu bucurie”. Activitatea a făcut parte din proiectul judeţean „Îngeri de primăvară”, coordonat de prof. Fulvia Horobeţ şi de prof. Adrian Chiorescu, de la Şcoala „Elena Cuza”, şi a fost susţinută de prof. Georgiana Antoci. Părintele paroh Ioan Damian a mulţumit în numele enoriaşilor prof. Fulvia Horobeţ şi copiilor de la Şcoala „Elena Cuza” pentru momentul artistic susţinut, dar şi pentru celelalte activităţi derulate în parteneriat cu parohia „Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavriil”. Prof. Fulvia Horobeţ a apreciat primirea celor doi părinţi şi a credincioşilor parohiei, exprimându-şi dorinţa de a colabora şi în perioada următoare. Programul artistic „Spre Betleem, colindăm cu bucurie” a fost prezentat aseară şi la Biserica „Sfânta Treime” – Canta din Iaşi, în cadrul unui concert de colinde.

Acest articol a fost publicat în Noutăţi din parohie și etichetat cu , , , , , . Salvează legătura permanentă.