Sfinții Arhangheli Mihail şi Gavriil, serbaţi în cartierul Canta din Iaşi

Credincioşii au participat în număr mare la slujbele dedicate hramului Parohiei „Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavriil” – Canta din Iaşi. În ajunul sărbătorii Sfinţilor Arhangheli Mihail şi Gavriil, joi, 7 noiembrie 2019, un sobor de preoţi şi diaconi a săvârşit slujba Vecerniei unită cu Litia, iar în dimineaţa zilei de 8 noiembrie, Utrenia a fost urmată de Sfânta Liturghie şi de Parastasul pentru cei adormiţi.

Paraclisul Parohiei „Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavriil” de pe strada Luca Arbore din cartierul ieşean Canta a fost arhiplin de numărul credincioşilor care au participat la cinstirea celor doi arhistrategi, pomeniţi de Biserica Ortodoxă pe 8 noiembrie. În seara zilei de 7 noiembrie, la orele serii, slujba Vecerniei unită cu Litia a fost oficiată de un sobor de preoţi şi diaconi. Din soborul slujitorilor au mai făcut parte părintele Toma Gradinaciuc, protopop al Protopopiatului Iaşi 1, şi părintele Florin Călugăru, secretar eparhial al Arhiepiscopiei Iaşilor. Altarul locaşului de închinăciune în care se oficiază sfintele slujbe până la terminarea noii biserici a fost frumos împodobit cu flori. Răspunsurile la strană au fost oferite de un grup de tineri absolvenţi ai Seminarului Teologic Liceal Ortodox „Sfântul Vasile cel Mare” din Iaşi şi ai Facultăţii de Teologie Ortodoxă „Dumitru Stăniloae” din Iaşi. Predica de la finalul Vecerniei unită cu Litia a fost ţinută de către părintele protopop Toma Gradinaciuc, care a făcut referire la cinstirea pe care Biserica o arată faţă de Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavriil. În acelaşi timp, protopopul Protopopiatului Iaşi 1 l-a felicitat pe părintele paroh Ioan Damian şi pe părintele slujitor Mihai Coman, atât pentru jertfa pe care o depun în cadrul Parohiei „Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavriil” – Canta, cât şi în cadrul Centrului eparhial Iaşi, îndemnând enoriaşii să fie alături de lucrările de construcţie ale noii biserici. Părintele paroh Ioan Damian a mulţumit părintelui protopop Toma Gradinaciuc atât pentru faptul că a slujit în cadrul primei slujbe dedicate hramului bisericii aflată în straie de sărbătoare, cât şi pentru dragostea pe care a arătat-o faţă de comunitatea parohială din această parte a oraşului Iaşi încă de la începuturile acesteia. După ce s-a cântat „Mulţi ani trăiască” pentru toţi cei ce îşi aniversează onimastica, oamenii au primit câte o gustare şi un pahar de vin din partea comitetului parohial. În ziua hramului, Utrenia a fost urmată de Sfânta Liturghie. Părintele Mihai Coman a îndemnat credincioşii la finalul slujbei să înalţe mereu rugăciuni către Dumnezeu pentru edificarea Bisericii „Sfinţii Argangheli Mihail şi Gavriil”, a cărei construcţie se află în derulare de câţiva ani. Programul liturgic s-a încheiat cu slujba Parastasului pentru ctitori şi pentru cei ce s-au mutat în lumea veşniciei. (Constantin Ciofu)

created by dji camera

created by dji camera

 

Acest articol a fost publicat în Noutăţi din parohie. Salvează legătura permanentă.